Wielkopolanie nad Wisłą – część II Gen. Kazimierz Raszewski

Rozpoczęliśmy prace nad realizacją II części fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Wielkopolanie nad Wisłą”, zatytułowanego „Generał Kazimierz Raszewski”.
Jest to postać wybitna w historii Wielkopolski, a także całego narodu polskiego. Jako dowódca wpierw 6 Dywizji Piechoty, a później 2 Armii Wojska Polskiego skutecznie odpierał ataki 1 Armii Konnej Budionnego
i walnie przyczynił się do jej pokonania.
Doprawdy trudno pojąć, jak współcześni mogli zapomnieć o Raszewskim.
Do tej pory, mimo upływu ponad stu lat od wojny polsko-bolszewickiej, ten bohaterski żołnierz, syn narodu polskiego, nie ma w rodzinnym Poznaniu pomnika, ani popiersia, ani ulicy lub skweru, które mogłyby być naznaczone jego imieniem.
Jako organizacja pozarządowa zajmująca się głównie ocalaniem pamięci o ważnych wydarzeniach i wybitnych postaciach w historii Wielkopolski, poczuliśmy się zobowiązani, by oddać cześć temu bohaterowi poświęcając mu jedną z części filmu o udziale żołnierzy wielkopolskich w wojnie z bolszewikami w latach 1919-1921.
Wsparcia w realizacji filmu udzielili nam do tej pory:
– Samorząd Województwa Wielkopolskiego,
– Miasto Poznań,
– Fundacja PZU.
Staramy się o pozyskanie brakujących do ukończenia filmu środków w Narodowym Instytucie Wolności w programie doraźnym PROO-5.
Jeśli wszystko dobrze się ułoży, II część filmu zostanie opublikowana do bezpłatnego oglądania na naszym kanale na YouTube jeszcze w tym roku.

Film „Wielkopolanie nad Wisłą, cz. II – Generał Kazimierz Raszewski, trailer
https://www.youtube.com/watch?v=uc_F7MOBxaQ&ab_channel=GloriainMusica

Film „Wielkopolanie nad Wisłą, cz. II – Generał Kazimierz Raszewski został udostępniony do bezpłatnego oglądania na naszym kanale na YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=-IuW05iltmk&ab_channel=GloriainMusica

Zdjęcia z planu filmowego

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU