Koncert Chóru ProVobis w ramach XI Nocnej Galerii Instrumentów Muzycznych | 28 czerwca 2013r.

Szanowni Państwo,

Zapraszam serdecznie na piątkowy wieczór (28 czerwca 2013r., godz. 20.30) do Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu, Stary Rynek 45/47.

Janusz Jaskulski
kustosz MIM – o/MNP

XI Nocna Galeria Instrumentów Muzycznych

JERZY FOGEL ? kolekcjoner z Kórnika

XI Nocna Galeria Instrumentów Muzycznych Muzeum Instrumentów Muzycznych, Stary Rynek

28.VI. ? 1.X.2013 | czynne od zmroku (20.00) do świtu (6.00)

Galeria Nocna to jedna z atrakcji sezonów letnich ostatnich lat (od 2003 r.) na Starym Mieście w Poznaniu.Muzeum Instrumentów Muzycznych ? o/ Muzeum Narodowego w Poznaniu (zał. w 1945/46 r. przez Z. Szulca), kolejny raz otwiera swe podwoje dla ?nocnych marków?. Ta jedyna w Polsce (a być może i w Europie) Nocna Galeria Instrumentów Muzycznych mieści się w oknach parterowych 3 muzealnych kamienic, na rogu Starego Rynku i ul. Woźnej. Galeria czynna jest w sezonie letnim każdego roku, od zmroku do świtu, prezentując zbiory własne i z kolekcji prywatnych. Kuratorem Galerii Nocnej jest Janusz Jaskulski z MIM.
Uprzednio były to, m.in. * Skarby zakątków Europy- zbiory M. Śliwińskiego,* instrumenty M. Rychłego z Kwartetu Jorgi z Poznania, * Kopie
i rekonstrukcje ze zbiorów MIM, * Czesko-Morawski Gościniec Muzyczny, * Mozart w Brnie i Poznaniu, * Z tamtej strony Tatr i Karkonoszy, * Chopin w Wielkopolsce , * Henryk Wieniawski w Poznaniu. czy * Muzyka krajów Euro 2012. Partnerami projektów muzeum byli, m.in. Konsulaty Honorowe Słowacji, Czech czy Królestwa Niderlandów w Poznaniu.

W kolejnej, 11. edycji, będą prezentowane instrumenty i archiwalia muzyczne ze zbiorów Jerzego Fogla, archeologa
i regionalisty rodem z Kórnika. Ten kolekcjoner i ?miłośnik instrumentów wszelakich?, będących odzwierciedleniem kultury muzycznej ostatnich dwustu lat, szczególnie upodobał sobie skrzypce, na których sam grywał. W jego zbiorach znajduję się m. in. takie ?cymelia? jak gliniane grzechotki z kultury łużyckiej, wielkopolskie sierszeńki, skrzypce diabelskie z Kaszub, fujara słowacka, podwójna piszczałka tłokowa, drumla z Azji, szofar z Izraela, ceramiczne gwizdki
i okaryny, cytra akordowa oraz ?Hejnał z wieży ratusza kórnickiego? (J. Noskowiak 1975), gwiazda kolędników kórnickich i ?berło-laska? z kurem.
Na ?ulicznej estradzie? przed Muzeum (w razie niepogody ? w Sali Kameralnej im. Marcina Groblicza) odbywać się będą koncerty z udziałem muzyków i artystów, w nawiązaniu do prezentowanej tematyki Galerii Nocnej.

WERNISAŻ: piątek 28 czerwca 2013 r. godz. 20.30
KONCERT: godz. 21.00 – Chór ProVobis, Poznań
(dyrygent Krystyna |Kamińska, kształcenie wokalne Benigna Jaskulska)
Organizatorzy:

Muzeum Narodowe w Poznaniu ? o / Muzeum Instrumentów Muzycznych

Współpraca:

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Poznaniu,
Stowarzyszenie ?Gloria in Musica?, Pub-Club-CafeSHARK, Poznań
i Andrzej Sikorski

ZAPRASZAMY SERDECZNIE !